Garance
Garantujeme vám 20 % zisk p.a. za podmínky že, 30.května v roce 2020 let, ve 12. 38 v Praze, na Wilsonově ulici, v parku u hlavního nádraží uhodí blesk do 3. stromu zleva a spustí se přesně 23 minutový déšť a na konci se na obloze zjeví duha, kterou prolétne meteorit.
Šli byste do takové garance, kdybyste měli investovat např. 100 000 Kč? Troufám si tvrdit, že 99,9 % lidí, kteří tyto řádky čtou si poklepou na čelo. Jasně že ne! Přesto existuje vysoké procento lidí, kteří na podobné podmínky garance přistupují? V čem je kámen úrazu?

Garance a strach jsou jako bratr a sestra. Garance je žádaný artikl, protože se bojíme všichni. Obzvláště ve financích. Garantované úročení. Garantované vklady v bance. Garantovaný zisk. To jsou oblíbené taháky marketingových akcí.  Ale co z toho garance skutečně je?

Vzato do důsledku vůbec nic. Protože kdyby se země srazila s meteoritem a přes Evropu se převalila tsunami, máme po garanci čehokoliv. Tváří v tvář živlu bychom byli spíše vděčni za garanci života. Jen blázen by v boji o sekundy a holý život běžel do banky vybírat garantované vklady. Prioritou rodin by se stalo bezpečí a nezbytný přísun stravy.

Předpokládejme ale, že se země s meteoritem hned tak nesrazí, takže je zpátky ten strach a s ním spojena touha po garanci. Jak o své investované peníze nepřijít?

Na chvíli otázku otočme. Za jakých okolností o ně velmi pravděpodobně přijdete? Protože, když to zjistíte, můžete se takovým situacím vyhnout.

3 barometry, které vám napoví (test)

1. Barometr strachu. Představte si že vám na účtu leží váš celoroční příjem např. 300 000 Kč. Rádi byste je zhodnotili. Máte nabídku, ale váháte. K dispozici máte barometr strachu, který má celkem 100 stupňů.

0 ° znamená  „Absolutně žádné obavy o investované peníze“

100 ° znamená „Šílený strach! Horor!“

a pak je spousta možností mezi tím. Jak velkou míru strachu, že o peníze přijdete, cítíte vy?

Můj strach o peníze  měří asi ………………….stupňů.

Výsledky:

0 -20 °: Pokud je váš strach velmi malý nebo žádný je ještě důležité uvědomit základní odstín vašeho klidného postoje. Buď se nebojíte se ztráty peněz proto, že plně věříte sobě a životu a při rozhodování používáte místo strachu zdravý úsudek. Druhá možnost je, že penězi tak trošku opovrhujete a jsou vám vlastně ukradené, To první vám přinese naprostou pohodu ve financích, to druhé možná podobnou reakci ze strany peněz – budete jim taky fuk.

20 – 50 °: Emoci strachu dokážete ovládat ještě natolik, že snadno rozpoznáte situaci, kdy by vám mohla při důležitém rozhodování uškodit. Zároveň vytváříte dostatečný prostor pro možný zisk.

50 – 70°: Blížíte se hranici, kdy vám emoce silně zamlžuje reálný pohled na situaci. Nevnímáte, že za těmi mraky je i čisté nebe a nedůvěřujete ani tomu, čemu by se věřit dalo.

70 – 100 ° : Čím vyšší stupeň strach, tím větší mlha, přes kterou nevidíte příležitost. Pravděpodobně o své peníze nepřijdete, ale pravděpodobně taky moc nevyděláte. Nejde tu jen o finanční produkty a investice. Může to ovlivnit také oblast vašeho podnikání.

2. Stále máte na účtu svůj roční příjem, např. 300 000 Kč, které byste rádi zhodnotili a čeká vás další barometr. Barometr touhy po zisku. Má opět přesně 100 stupňů. Na kolik stupňů ho vaše nadšení po zisku zahřívá?

0 ° znamená  „Je mi jedno, jak velký bude zisk.“

100 ° znamená „Toužím po extrémně velkém zhodnocení!“

a celá škála možností mezi tím.

Moje nadšení z možného zisku zahřívá teploměr na ………………….stupňů.

 

Výsledky:

0 – 50 °:  Svou touhu po zisku dokážete ukočírovat tak, že vám v hlavě zbude dostatek místa pro odhad, co je reálné a co už ne. Tím se zmenšuje pravděpodobnost, že vás někdo napálí a proděláte. V konečném výsledku vyděláte tím více, čím méně jste si naměřili na barometru strachu v předchozí otázce.

50 – 100 °: V závilosti na výsledku barometru strachu se můžete pohybovat ve dvou extémech.

  • Čím větší nadšeni z možného zisku a čím méně se bojíte, tím větší je vaše tendence riskovat. Nebudete asi vyhledávat garanci, ale vaše emoce může zamlžit reálný náhled na situaci. V zápalu hry pak můžete o peníze přijít. Hrajete spíše loterii.
  • Čím více jste nadšeni z možného zisku a zároveň je tu vysoké procento strachu, tím více jste ochotni naletět. V takovém rozpoložení si na vás smlsne první nekalý obchodník. Stačí, když vám GARANTUJE nadstandardní ZISK. Při kombinaci a síle obou emocí (strachu + touha po zisku)  to nemáte šanci včas odhalit.

V obou těchto případech na vás slovíčka BONUS, SLEVA a ČASOVĚ OMEZENÁ NABÍDKA působí jako afrodisiakum a vy podlehnete.

3. Barometr finanční gramotnosti garantovaných produktů. Jak moc se snažíte pochopit a přečíst konkrétní podmínky ve smlouvě, kde vám někdo slibuje garanci?

100 ° znamená Podrobně si podmínky čtu, až do chvíle, kdy je pochopím.

50 ° znamená  Většinou chápu tak napůl

0 ° znamená Absolutně to nečtu a neřeším.

a pak je spousta možností mezi tím.

Svou schopnost posoudit garanci uvedenou ve smlouvě odhaduji na ………………….stupňů ze sta.

Prezentovat výsledky tohoto barometru asi není třeba. Každý ví, co se může dít, když nečtete smlouvy. Odstrašujících případů tu máme dost. Právě teď ale nastává vhodný okamžik zanalyzovat výsledky všech 3 barometrů. Protože teprve dohromady dávají smysl.

  • Kombinace = nízká hodnota barometru strachu + nízká hodnota barometru nadšení ze zisku + vysoká hodnota barometru finanční gramotnosti vám zajistí finanční pohodu a klid. A pokud vás kromě chladné hlavy šlechtí i trpělivost, je pravděpodobné, že dokážete odhadnout správnou příležitost.
  • Kombinace = vysoká hodnota barometru strachu + extrémní touha po zisku + nečtu smlouvy je vražedná. Takový člověk si může být téměř jistý, že o své peníze přijde. Kolem je plno lidí, kteří mu k tomu rádi dají příležitost.

A pak je tu samozřejmě spousta možností mezi oběma popsanými případy.

Co jste o sobě zjistili vy?

Určitě jste si všimli, že být finančně gramotný nestačí. Navíc, na tohle můžete mít „svého“ člověka. Ale vaše emoce, to už je pouze na vás. Je to mnohem důležitější, než si myslíte a pokud jsou silné, žádný kurz finanční gramotnosti vás nezachrání.

TIP 1: Pokud ucítíte příliš velký strach, nebo nadšení z možného zisku v okamžiku, kdy se máte rozhodovat o něčem důležitém, nechte emoce být a pouze je pozorujte. Velcí hráči na poli investic to mají v malíčku, a to je příčinou jejich úspěchu. Jednají bez emocí a s chladnou hlavou.

TIP 2: Připravujeme seznam produktů, které aktuálně nabízejí určitou formou garance s komentářem, co to skutečně znamená. Pokud vás to zajímá, můžete se přihlásit k odběru a být informován mezi prvními.

TIP 3: Nabízel vám někdo v poslední době nějaký produkt s garancí? Pošlete nám kopii smlouvy a my prověříme, o co přesně jde. Pokud někdo o garanci pouze mluví a vůbec není zaznamenána ve smlouvě, je to přinejmenším podezřelé.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..