Milionář test dovolená

Pokud čtete tyto řádky, je možné, že už jste někdy vsadili sportku, ale nikdy jste nevyhráli větší sumu peněz. Je to tak? A vždycky jste k tomu měli dobrý důvod. Splatit dluhy, podnikat, procestovat svět, vzít mámu na dovolenou do Karibiku. Nebo jste o ničem konkrétním  nepřemýšleli, ale byla to vaše ruka, která zakřížkovala tiket. Vaše hlava, která ruku řídila. A cosi ve vaší mysli, co toužilo po tom, být milionář. Už jste si někdy položili testovací otázku:

Co vás vede k tomu, že si myslíte, že život s 100 milióny na kontě je ráj na zemi?

Dojmy? Pocity? Osobní zkušenosti? Znáte někoho, kdo už milionář je? Bavili jste se s ním někdy tváří v tvář? Víte, s jakou náladou se ráno probouzí? Co dělá, když ho bolí zub? Jak se cítil, když mu zemřel táta? Kdybyste si začali hledat odpověď, možná byste přišli na to… Ale víte co, není nad vlastní zkušenost!

Zkuste si virtuální miliónářskou hru!

Získáte maximum, když

  • se vžijete se do příběhu,
  •  budete k sobě upřímní,
  • o odpovědi nebudete moc přemýšlet, první je ta pravá.

 

Připraveni? Váš milionářský test začíná!

Pohodlně se usaďte a pak si představte si svůj běžný účet. Kolik na něm máte právě teď? (hrubý odhad)

Stav mého běžného účtu je momentálně …………………………………Kč.

JAKÝ Z TOHO MÁTE POCIT?

(nepříjemný -neutrální – lehce příjemný – velmi příjemný – jiná možnost)

Pokud je vaší největší starostí to, že se vaše číslo, vypovídající o stavu vašeho účtu, nevešlo do výše uvedeného řádku, možná pokračovat nemusíte. Asi už víte své. Pokud jste ale zaplnili polovinu řádku nebo méně, zkuste si představit, že se lusknutím prstů váš účet proměnil takto:

Stav mého běžného účtu je momentálně 100 121 300 Kč.

Nepřemýšlejte o tom. Prostě to tak najednou je. Jsou vaše! Je to sice hra, ale jsou lidé, kterým se to reálně stalo, tak proč ne zrovna vy?

JAKÝ Z TOHO MÁTE POCIT TEĎ?

(Nenazývejte ho jménem, spíše pozorujte, jak se vaše pocitová „teplota“ náhle změnila, pokud tedy naplno hrajete tuto hru.) 

Takže na účtu máte asi 100 miliónů. Je to vaše nová realita. Nový život. Chybí vám v takové situaci něco?

Kam byste se 100 milióny na kontě hned zítra vyrazili?

Karibik? Bali ? Thajsko? Brazílie?

Už vidím, jak se bezstarostně rácháte ve vlnách oceánu. Jako malí.  A když vás to popadne, nasednete na svou jachtu a plujete k dalšímu břehu. Na pravoboku bedna „pivka“ (dámy drink?). Na levoboku grilovaná ryba, mango, ananas. Před Vámi trapně kýčovitá modř vody a nebe. A po vás, po vás už vůbec nic. Je vám totiž totálně fuk, co nastane“po počátku vašeho letopočtu“. Můžete si to dovolit. Máte všechno, o čem jste kdy snili. Jen svoboda, vy a oceán.

No, možná je tu ještě ta bedna piva, která vydrží do příštího přístavu. A taky vaše přítelkyně nebo milenec, který se zrovna probudil v podpalubí. Je vlastně úplně jedno, kdo to je, podstatné je, že je vám s ním nebo s ní dobře. Ve všech oblastech máte vše, po čem jste kdy toužili.

Jak moc v takové chvíli myslíte na svých 100 miliónů?

Možná si všimnete, že když jste uvolnění a šťastni, jsou vám určitým způsobem fuk. Samozřejmě, že vám není úplně jedno, co se s nimi děje, ale jsou jaksi druhořadé. Staly se pouze prostředkem k tomu, aby vám bylo dobře.

Když hrajete loterii, jde vám spíš o pocit bezpečí, pohody a svobody nebo o samotné peníze?

Pokud o peníze, můžete následující pasáž přeskočit. Nyní se příběh rozvíjí pro ty, co si vnímají, že jim jde hlavně o báječný pocit, který peníze zprostředkovávají. Takže jste stále na moři. Na své jachtě, otevření životu a svobodě, a máte vše o čem jste kdy snili. Po obědě si jdete schrupnout.

A pak to přijde! Jako blesk z čistého nebe. Těsně před usnutím se do mysli vkrade myšlenka:

Co když o ty peníze přijdu?

Trhnete sebou a stav pohody je pryč. Posadíte se na posteli a civíte směrem k bedně piva v rohu kajuty. Ale vůbec ji nevnímáte. Svět radosti, svobody a pohody najednou zmizel kdesi za šedou mlhou strachu. Začíná vám být špatně, zvedá se vám tep a místo piva se vám rosí čelo. Strach. Naprosto stejný strach, který jste prožívali, když jste milióny neměli.

Samozřejmě šlo o jiné situace, ale strach je ve výsledku strach. A když vás dostane, napadají vás ty nejhorší scénáře. Určitě už po vás jedou vyděrači z padesáti amerických států a ze všech rozvojových zemí. Budou chtít výpalné a unesou vám dceru. A ta loď, kterou jste ráno míjeli, vypadala podezřele. Už vás sledují! I v delfínovi, co vás přišel pozdravit vidíte ponorku s najatými zabijáky.Taky mohla zkrachovat vaše banka a na loď jste si ty „melouny“ přece vzít nemohli! Rodina vás za to bude nenávidět!

Strach vám i s nádavkem naservíruje přesně to, co vás nejvíc děsí. A pokud to včas nezarazíte a myšlenky strachu se rozjedou, jste na tom podobně jako bez miliónů. Pocit strachu milionáře se neliší o pocitu člověka, která má obavy, že ho propustí z práce a nebude mít na splátku hypotéky.

A co navíc, pohled na stomiliónové konto vám už k pocitu bezpečí a pohody nepomůže. Pomůcka „jsem milionář“ byla vyčerpána. Samozřejmě se můžete přeorientovat na jiné typy pomůcek, abyste se cítili dobře. A většina lidí to takto dělá. Vždy je to ale dočasné. Protože emoce a strach flexibilně produkují myšlenky přesně na míru vaši životní situaci. A když je tu strach, není tu pohoda ani svoboda.

Je pouhou iluzí si myslet, že milionáři nemají starosti. Možná starosti jiného druhu. Pocitově a emočně ale prožívají život stejně, jako lidé, kteří milióny na kontě nemají. Radost je radost. Zlost je zlost. Strach je vždycky strach. Pokud se bavíme o kvalitě prožívání života, kulisy, které nás obklopují možná nehrají takovou roli, jakou jim přisuzujeme.

A co z toho všeho plyne?

Obecně nic. Závěr je na každém z vás.

  • Možná jste si ale uvědomili, že ať už se stanete milionářem nebo ne, vždy vás budou pokoušet nepříjemné myšlenky a strach.
  • Možná jste si uvědomili, že jste v příběhu prožili „příjemný pocit“ pohody, klidu a svobody i bez loterie a bez stovky miliónů na kontě. Že by to šlo i jinak?
  • Možná jste si uvědomili, že pokud zrovna neumíráte hlady a máte kde bydlet, můžete prožívat život podobně jako milionář. Záleží na tom, jak moc si k tělu pouštíte nepříjemné myšlenky a emoce.
  • Měli byste si také všimnout, že výše uvedený příběh nemá vůbec nic proti milionářům. Jen se snaží naznačit, že jejich životy mohou být podobné těm vašim, byť to tak zvenčí nevypadá.
  • Možná jste lépe připraveni na situaci, kdybyste oněch 100 miliónů opravdu vyhráli :)!
  • Možná jste si uvědomili, že vůbec nic neztrácíte, když se už nyní soustředíte na osobní pohodu. A pokud náhodou v loterii milióny vyhrajete, bude to příjemné, malé, bezvýznamné plus.

Milionářský test: VÁŠ VÝSLEDEK

Chtěli byste se stát milionářem naživo?

a) Ano. Rád bych opravdu zbohatl a vyzkoušel si jestli je pravda, co jsem teď virtuálně prožil.

Skvělé! Není nad osobní zkušenost! Je totiž rozdíl věřit a vědět! Rádi vás podpoříme. Nemáme pro vás sice přichystanou sadu magických čísel, která vyhrávají, ale připravujeme sekci Peníze & podnikání a také reportáž z Forexu. 

b) Ani ne. Raději bych šel cestou upevňování pocitu pohody, bezpečí a svobody.

Vynikající cesta! Připravujeme pro vás sekci, kde vám naservírujeme, s jakými způsoby osobního rozvoje se můžete setkat a v čem jsou jejich úskalí a přínosy.

c) Mám rád hry. Zajímají mě také hry s penězi a rád bych se zúčastnil jednoho ze zážitkových kurzů.

Zážitkové hry
Zjistěte více

d) Rád bych brzy odjel na dovolenou, abych si připomněl ten „pocit“.

Sekce Peníze & cestování by vás mohla inspirovat.

e) Jiné. Napište nám, jaká možnost vám tu chybí a jaké informace by vás v této souvislost zajímaly.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..