pojištění a pizza

Na životním pojištění si na rozdíl od pizzy asi nepošmáknete! Takže v tomto smyslu nic. Něco společného tu ale je. Nebo spíše – mělo by být. Už jste si někdy v restauraci objednávali pizzu?

S vašim laskavým dovolením budeme předpokládat že ano. (A pokud ne vy, tak určitě někdo z vašich blízkých.) Co pro vás bylo při výběru důležité?

Pro většinu lidí jsou to ingredience – říkejme jim položky – ze kterých je pizza složená. To, jak se celá pizza jmenuje už je druhotné.

pizza položky

S pojištěním, životním, neživotním, je to stejné. Podstatné vůbec není jestli tomu říkáme „rizikovka“ nebo „životko“, ale seznam položek, ze kterých se dané pojištění skládá. Protože za stejným názvem se může skrývat všechno nebo nic.

U pizzy v tom máme jasno. Když si na jídelním lístku přečteme, že pizza obsahuje tuňáka a objednáme si ji, víme, jakou chuť očekávat. Tuňák je tuňák. A pokud jsme si neobjednali neviditelného tuňáka, zřetelně vidíme, že tam tuňák je!

Nepotřebujeme pokládat doplňující otázky typu: Z jakého moře tuňák pochází, jestli byl vyloven za úsvitu nebo v poledne, popř. jak je starý. (To poslední bychom pravděpodobně poznali skrze naše chuťové a čichové buňky.) U položek, se kterých se skládá životní pojištění už v tom ale jasno nemáme.

Např. slovní spojení „trvalé následky úrazem s progresí 0,001%“, které se v pojistkách často vyskytuje v nás vyvolá maximálně nejasnou představu oč by asi mohlo jít, popř. dojem, že jde o sprosté slovo.

V principu nevíme, co si to vlastně objednáváme. Očekáváme, že prodejce, který s námi pojištění sjednává, to ví. Realita je ale taková, že často ani on neví nebo má dojem, že ví, ale nikdy to nezkoumal.

Přesný popis položek pojištění je totiž poměrně složitá věc. A přiznejme si to. Nejsme ochotni platit za odborníka, který pojištění přesně rozumí. Odborníkem je pro nás každý, kdo má naši důvěru a kdo bez zakoktání vysloví pár pojišťovacích sprostých výrazů za sebou. Nemůžeme tedy jednat jinak, protože o tom nic nevíme. A vlastně nás to ani nebaví.

Takže když se vrátíme k původní otázce, co mají pojištění a pizza společného? Skládají se s libovolného, námi vybraného množství položek.

A co by společného měli mít? Pokud si sjednáváme pojištění, měli bychom naprosto přesně vědět, co dané položky v praxi znamenají. Srozumitelně jako když si objednáváme oblíbenou pizzu. Pak se nám totiž nemůže stát, že některá z položek bude „neviditelná“, když ji zrovna potřebujeme použít. Pokud znáte filmovou pohádku Obušku z pytle ven a scénku s neviditelnou jitrnicí, určitě víte, co to znamená.

<strong>TAHÁK životní pojištění:</strong> u každé položky se zeptat! Úraz nebo nemoc? Lehký(á), těžký(á), fatální? Jaký je "spouštěč"? (pro uvolnění peněz) Statistiky, jak často se to stává? Výluky?Peníze hrou,
V principu nevíme, co si to vlastně objednáváme. Očekáváme, že prodejce, které s námi pojištění sjednává to ví. Realita je ale taková, že často ani on neví nebo si myslí, že ví.Peníze hrou,
Pokud si sjednáváme pojištění, měli bychom naprosto přesně vědět, co dané položky v praxi znamenají. Srozumitelně jako když si objednáváme oblíbenou pizzu. Jinak hrajeme loterii.Peníze hrou,

 

Abychom vám to usnadnili, připravili jsme pro vás článek z cyklu životní pojištění 5 otázek, na které se lidé neptají aneb tahák pro ty, co pro samotný život nemají čas na odborná pojišťovací témata.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..