Start up

Často si podnikání spojujeme s vyšším přívalem peněz do života, s osobní svobodou či možností organizovat si čas podle našich představ. Podnikání toto všechno může být, ale je třeba si ale uvědomit, že v reálném životě půjde zase jen o práci. Možná i jiný typ práce, protože při podnikání jsou tu navíc aktivity, které jako zaměstnanec nemáte, ale finálně to je zase jen práce. A tento typ práce opravdu nemusí být pro každého a v dané situaci vhodný. Jak na začátku poznat, jestli do podnikání jít či nejít? Zkuste si odpovědět následující otázky, které vám mohou napovědět:

1. Jaká je Vaše zásadní motivace k tomu, abyste podnikal/a?

a) toužím po finanční nezávislosti
b) chci dělat to,co mě naplňuje a baví
c) chci se zbavit role otroka, který vykonává příkazy ostatních
d) momentálně nemám práci, takže mi nezbývá nic jiného
e) žádná, mám impuls začít podnikat a vlastně ani nevím proč

Odpovědi:

a) Pokud toužíte po finanční nezávislosti, patrně vnímáte jakási omezení, která vám brání v rozletu. Možná byste chtěli cestovat, koupit si báječný dům s bazénem a posilovnou, nebo nebýt závislý, závislá na partnerovi. Už jste zjišťoval/a po čem to vlastně toužíte? Na čem jste ve skutečnosti závislý/závislá? (Mohlo by vás zaujmout.)

b) Proč ne? Uvědomte si ale, že pokud jde o zásadní naplnění vašeho života, budujete si zde jistý typ závislosti – závislosti na práci. Jenže život není černý ani bílý a každá práce po čase přináší okamžiky, kdy vás to prostě bavit nebude. Naplňuje vás práce jako taková, nebo spíše život samotný a pouze při určitém typu činnosti to dokážete vnímat?

c) Role otroka se nezbavíte tím, že opustíte své aktuální pracovní místo. Vy se spíše potřebujete zbavit své vlastní představy o tom, že takovým otrokem jste. Protože, pokud je vaše podvědomí nastaveno „otrocky“, při podnikání vás lehce mohou zotročovat jiní. Třeba vaši klienti.

d) Ani podnikání vás nemůže zbavit role oběti okolností. Ano, vnější okolnosti jsou, jaké jsou, na tom nic nezměníte. Vy k nim ale můžete zaujmout jiný postoj. Nechat okolnosti, jaké jsou, zastavit se a teprve z tohoto bodu se rozhodovat, co dál. Nezapomeňte také, že v podnikání nebude nikdo, kdo vám bude říkat, co, kdy a jak máte dělat. Nezalekněte se nové zodpovědnosti a nechte se vést životem samotným.

e) Tady není co dodat, rozjeďte to!

2. Jaká je vaše ochota opustit vaši komfortní zónu?

(Opustit komfortní zónu znamená opustit zažité návyky – STAV MÁM TO POD KONTROLOU a být otevřený přicházejícím změnám – STAV NEMÁM TO PLNĚ POD KONTROLOU)

a) bojím se, ale chápu, že je třeba překonat počáteční problémy, abych mohl/a žít naplněný život
b) nejsem ochotný/a vstupovat do neznámých vod
c) vůbec to neřeším, aktivně reaguju na to, co přichází

Odpovědi:

a) Je nesmírně osvobozující uvědomit si, že jediný, kdo brání vašemu naplněnému životu, jste vy samotný/á. Přesněji řečeno strach a mentálními návyky, které jste si přisvojil/a za vlastní. Vstup do podnikání vám v tomto procesu osvobozování se pomáhá. Dokážete ale rozlišit, kdy jde o varování typu – tudy cesta nevede, je tu propast – a kdy o pouhé obavy z životních změn? Ve stavu, kdy vás ovládá strach a nemáte nadhled, těžko. Nenechte se ze své komfortní zóny vtáhnout do komfortní zóny někoho jiného. Například to, že k úspěchu v podnikání nutně patří tvrdá dřina je pouze další z mentálních návyků. Místo kopírování jiných se raději uvolněte. Pusťte si oblíbenou komedii a možná zjistíte, že mezi životní komedií a komedií života není velký rozdíl. Pod kontrolou potřebujete mít pouze a jedině vztah k sobě.

b) Máte na to plné právo. Každý sám za sebe ví, co je pro něj v dané chvíli nejlepší. To, že být zaměstnancem je v jakémsi smyslu méněcenné je samozřejmě nesmysl. Nikdy nevidíte všechny souvislosti, proč jste zrovna tam, kde jste, a čas to ukáže. Pokud vám to někdo zpochybňuje, pravděpodobně je příliš ukotven ve svém vlastním světě, nevnímá společnost jako fungující celek a má své iluzorní představy o tom, jak by měl vypadat svět. V této chvíli jste na správném místě, ale kdoví, život je změna a nikdy nevíte, co bude dál.

c) Ať už vám podnikání přinese cokoliv, jedete přesně na své vlně. Možná pro vás žádná komfortní či nekomfortní zóna neexistuje, takže není co opouštět.

3. Jak v této chvíli vypadají vaše finanční toky?

a) do podnikání investuju vše, co se dá, a to i peníze, které momentálně potřebuju na základní životní potřeby

b) do podnikání investuju takovou sumu peněz, o které vím, že mě její případná ztráta neohrozí

c) na podnikání si peníze půjčuju a počítám s tím, že se mi to stoprocentně vrátí

d) peníze na podnikání mi přišly takříkajíc samy, ani jsem o to nijak neusiloval/a

Odpovědi:

a) Vaše rozhodnutí nemůže nikdo posuzovat, neboť nikdo není ve vaší kůži. Udělal/a jste to nejlepší, co jste v dané chvíli mohl/a. Nabízí se ale pár otázek: Jak moc jste si jistý/á sama sebou? A jak moc zaměňujete sebejistotu s vírou v podnikání či vírou v jiné lidi a instituce? Situace není nikdy tak zlá, jak vypadá a vždy je tu šance z ní elegantně vyplout. Rozhodnutí, že vyplout chcete, je ale stoprocentně na vás!

b) Výborně! Z hlediska peněz přistupujete k podnikání jako k velmi rizikové investici, což podnikání rozhodně je. Pravděpodobnost je pravděpodobnost a i kdyby byla devadesátiprocentní, vždy je tu oněch deset procent, že to nevyjde. Nemusí to být úplně špatně, ale je třeba s touto variantou počítat.Velmi dobře chápete, že je pouze to, co je, a nepodléháte větám, co by bylo, kdyby.

c) To, že otázka v testu zněla „v této chvíli“ má svůj podstatný význam. Nikdy nevíte, co se stane za sekundu, natožpak za měsíc, či za rok. Na to nemáte vliv. Pokud jste dospěl/a k závěru, že takový vliv na celý svět máte, můžete si to vyzkoušet a ono to možná vyjde. Kdyby to naopak nedopadlo, bude to váš odrazový můstek pro něco nového. Život je věčný, nikdy se nezastavuje a v každé chvíli jsou dostupné všechny možnosti. Doporučení: V případě půjčky mějte připravené náhradní řešení – například seznam věcí, které byste prodali, kdyby to případně nevyšlo, apod., abyste i s půjčkou mohli v klidu podnikat a spát.

d) je přirozené, že podnikáte, když vám karty života hrají do noty

Poznámka: mohlo by se zdát, že z výše uvedeného jaksi plyne, že byste se u určitých typů odpovědi neměli do podnikání pouštět. To v žádném případě ne! Žádný test na světě nemůže vyhodnotit veškeré okolnosti, které ve svém životě vnímáte či nevnímáte a mají na vás zásadní vliv. Jde spíše o to, že čím dříve si uvědomíte vaše závislosti a svazující mentální návyky, tím méně budou ovládat vaše podnikání i život samotný.

Zajímají vás další testy a články?
Sledujte nás zde na facebooku!
Chcete si být jisti, že vám nic neunikne?
K odběru novinek se přihlašujte zde!

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..